Prospectum Prospectum Prospectum Prospectum
Hlavní stránka / Zprávy / Požadavky na zmocněnce a členy orgánů společnosti ve světle nových předpisů

Požadavky na zmocněnce a členy orgánů společnosti ve světle nových předpisů

pátek, 14 březen 2014

Nový zákoník společnosti a občanský zákoník, oba přizpůsobené moderní a velmi dynamické realitě, přinesly několik změn, které se přímo dotknou osob zastupujících právnické osoby. Některá ustanovení byla upřesněna nebo omezena.

Požadavky na zmocněnce a členy orgánů společnosti ve světle nových předpisů

Prvním a základním požadavkem na členy statutárních orgánů společnosti (správní rada, ředitel) není žádný trestní rejstřík pro hospodářské trestné činy, který musí trvat po celou dobu výkonu funkce. Tento požadavek byl již obsažen v předchozím zákoníku, v novém byl sjednocen s ustanoveními zákona o hospodářské činnosti. Stejně důležitý požadavek - v předchozím absolutním zákoníku, nyní omezený - je zákaz konkurence obsažený v § 54 a § 199 obchodního zákoníku. Novinkou je možnost informovat všechny partnery o možnosti střetu zájmů. Pokud po prohlášení nebudou vzneseny žádné námitky žádného ze společníků, mělo by se předpokládat, že neexistuje žádná soutěž nebo činnost v rozporu se zájmy společnosti. Výše uvedená ustanovení se vztahují na členy představenstva společností s ručením omezeným a akciových společností, členů dozorčích rad, generálního ředitele (v jedné správní radě společnosti), komplementáře, partnery komanditních společností, ředitele zahraničních společností pobočky a proxy. Informační povinnost vzniká vždy , když jedna osoba vykonává funkce v orgánech společností ve více než jedné společnosti (i když má sídlo v zahraničí) nebo podniká sama. Informační předmět nezbavuje různé předměty činnosti spravovaných společností nebo nedostatek transakcí mezi nimi.

Další důležitá změna se týká smluv mezi společností a jejími zástupci (např. vedením). Dosavadní vztahy se řídily ustanoveními mandátní smlouvy, která stanovovala, že členové statutárních orgánů společnosti musí dostávat odměnu. Nová nařízení, na která se společnosti vztahují pouze šest měsíců, vyžadují povinnost podepsat nový typ smlouvy. Tentokrát však kód poskytuje možnost vykonávat činnosti bez odměny.

Povinnost podepisovat smlouvy se nevztahuje pouze na zástupce a komplementáře (komanditní společnosti). Doporučuje se v situaci, kdy vlastníci společnosti (akcionáři) chtějí přesněji definovat rozsah povinností, zejména obchodní zástupce, a je to nutné, když je nutné určit odměnu nebo alespoň pouze určit právo na náhradu cestovních výdajů za výkon funkce.

business Kontaktní údaje

Accounting & Outsourcing s.r.o.
Poděbradova 869

547 01 Náchod
Královéhradecký kraj
VAT EU: CZ08236534

Kde zaparkovat auto
kliknutím jej zobrazíte na mapě
+420 776 178 006 AANDO

Telefonický kontakt s kanceláří:
pondělí - čtvrtek
9:00 - 15:00
pátek
9:00 - 13:00
Návštěva kanceláře je možná POUZE po předchozí domluvě
account_balance_wallet Průměrný kurs valuty

23.02.2024
AUD 15.393 CZK
EUR 25.350 CZK
GBP 29.700 CZK
HUF 0.06528 CZK
PLN 5.883 CZK
SEK 2.272 CZK
USD 23.394 CZK
© 2010 - 2024 Accounting & Outsourcing s.r.o.